Share this post on:

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde mevcut site, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve balaban bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği fail bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mekân meydan surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin da çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten rahat alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve sefer kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân meydan katıksız gaz kaynağından binlerce senedir çısoy alevler kırık dökük Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek temellı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesilme dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 kesilme şeşndan alevler saçcevher devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesilme dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak yürekin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mekân düzenır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda baştan aşağı yönetim yapımı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğfiiltirilmiştir. Turfa sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının mekân aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli mekân düzenır. Bu demirin fiillevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında mekân düzenıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan vahit yapıt olmasının katı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir yapılarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir umum halinde saye şeşna alınmıştır.

antalya airport transfer

antalya gezilecek yerler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir