Share this post on:

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sıkça kullanılan iki konsept. Fakat bu iki konsept konuya bilge olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online kızılışbilgiş firmaları ve internetten satış fail e-ticaret siteleri midein eleştiri olan bu iki konsept, yeni kitlelere erişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek adına önemlidir. Her iki konsept da web sitelerinin kontrol motorlarındaki görünürlüğünü zaitrmaya yardımcı olabilir, lakin aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu alfabemızda dem dem birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı azıcık elan heveslihava ve beraber inceleyelim.

SEM: Kontrol Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Kontrol Motoru Pazarlaması, markaların kontrol motorları üzerinde elan görünür ve elan ulaşılabilir olması midein yapılan çkızılışmalara denir.

Kontrol motoru reklamcılığı olarak da tanımlanan SEM, kontrol motorlarında ücretli reklam havaı gerçekleştirilerek web sitelerinde gidiş geliş peşışı emeklemlerinin hepsine denir. En popüler ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve bellik değerini zaitrmaya müteveccih bir çkızılışma olan SEM, jüpiter kitlesini geliştirmek açısından da olabildiğince önemlidir. Başkaca SEM çkızılışmaları ile trafiğinizi enstantane arttırma şansı yakalayabilirsiniz.

Kontrol Motoru Optimizasyonu olarak da malum SEO çkızılışmaları ise SEM’in aksine ücretsiz çkızılışmalardır. SEM belli bir bütçe midein maruz reklamları kapsarken SEO çkızılışmaları belli anahtar kelimelerde lakırtııcı bir yükseliş elde buyurmak midein yapılan çkızılışmalardır. Elkızı, bu hakkındalaştırmayı azıcık elan heveslihava.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çkızılışmaları arasındaki başkalık; yukarıda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret hakkındalığında, SEO’nun ise mideerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde konstrüksiyonlabilmesidir. şu demek oluyor ki SEO midein en başta içeriği üretirken harcanan maliyet haricinde performans göstermesi midein yeni bir ödeme konstrüksiyonlmaz.

Bunun haricinde bir önemli başkalık da hızdır. SEM çkızılışmalarında sonucu elan hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kısaca müddet içinde zaitrabilirsiniz. Bunun aksine SEO çkızılışmaları ise uzun soluklu çkızılışmalardır. SEO çkızılışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri girişim girişim yapmalısınız.

Bu iki sayısal pazarlama konseptı arasındaki bir vesair önemli başkalık da doğallıktır. SEM çkızılışmaları ücretli reklam çkızılışmaları başüstüneğu midein doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çkızılışmalarında bu hava farklıdır. SEO çkızılışmaları elan saf icraatı kapsar ve sitenize elan organik bir gidiş geliş rahatışı katkısızlar.

Bu iki konsept, mideerik bakımından da başkalık gösterir. SEO çkızılışmalarındaki mideerikler kullanıcı deneyimini zaitrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. şu demek oluyor ki elan çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çkızılışmalarında ise garaz elan ticari başüstüneğu midein mideerikler SEO çkızılışmalarındaki üzere olmayabilir.

Fakat bu saymak değildir ki SEM mideerikleri kalitesizdir. Sadece iki konsept arasındaki mideerik konseptleri ve odaklar farklıdır. Başkaca belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden elan elleme ya da elan üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına için ikisinden de faydalanılabilir.
Makalemızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam buyurmak istiyorsanız Pandemi Sürecinde Mütebeddil Müstehlik Davranışları: Dijital Inkılapün Yükselişi alfabemıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir