Share this post on:

Anadan görme Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar tren. Bahar, köklü esbaki ile Türk batmak harsünün merkezinde görev almaktadır. Bahar veya temel malzeme olarak yemeklerde, yumuşaklarda, turşularda, reçellerde özellikle edinmek üzere katı çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan sadece bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çhemayar bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına göre kullanılmaktadır. Baharatları batmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Münasip yemeklerde namuslu oranlarda kullanabildiğiniz saat, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlar. Ayrıca tabiat ananın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici etkisi evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en sağlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Tüm bu özelliklerin taliı keşik yemeklerinizi beş on değiştirmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tatlılık, renk veya kullanma amacı kabilinden farklı alanlara göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e doğru bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Bahar adları, hazırlanışlarındaki temel deşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Kök olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine göre toz, kuru ve taneli edinmek üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak bilinen en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda yumuşaklıkları ile bilinir fakat yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları derunin derunlerinde renk değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi alelumum safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve alelumum batmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar büyük ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar yeme ve deruneceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı derunecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş toz baharatlar arasında üçüncü renk sınıflandırmasına sahip olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçkızıl, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bunların taliı keşik yeryüzünde henüz katı çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı bünyeları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Ayrıca temelı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının üs sebebi hiç şüphesiz seyrek olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişatır ve özel prosedür mucip çok ve etkili tatlar oldukları derunin çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem olabildiğince şifalı hem bile özellikle yumuşaklarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek öteki baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, yekten lüks baharın mütenasip oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseriyetle ete tatlılık katmak kabilinden fakatçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce büsbütün baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çhemayar bahar Türk mutfağında çok maliyetli bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları zarfında en münteşir kullanılan tatlar arasında görev almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Kesif kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde elden fark edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört katman artırırlar. Rum mutfağında son not uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çhemayar, alelumum bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle şark ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere sahip olan toz veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar elden elden bütün yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi derunin bezek biberi adı maruz özel bir biber türü mucip bu bahar türü, sağlıklı bünyesıyla da delik dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi üs bahar arasında görev vadi hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleşatır ve biber özü deruneren bir öteki bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, öteki biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle elden fark edilir. Ayrıca ateşlığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan fakat farklı bir bünyeya sahip olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda alelumum ekmek ve zeytinyağı ile tüketilen sağlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek derunin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Rum mutfağının bahtı Seven Spices
Yedi baharın belki bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem parça hem bile toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, hamam iklimlerde yetişatır karabiberlerden bünyelır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi derunin mükemmeldir. Ayrıca yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin üs yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı hususü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle makul miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar arasında bir değişik baht olan kekik, geniş bir kullanma vadiı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında ferah miktarda yetişmesi, kekiğin biryoğun varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Sağlık söylenti konusu evetğunda, biryoğun yardımsı olan in eğin sistemi derunin iyidir. Kekik otu kabilinden temelı çkamer türleri günün ahir yorgunluğu hazfetmek derunin güzel gelebilir. Bir öteki bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en sevilen baharatlarından biri evetğu derunin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar elden elden her yemekte kullanılabilir. Baharın derunindeki esanslara destelı olarak farklı neticelara güzel gelebilmektedir. Bu açıdan derunerik ve hammaddelere göre uzmanlardan dayak alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Evin üs direği olan bahar çeşitleri ve ocaklık kullanımları, namuslu orantıda ve namuslu miktarda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya güzel gelebilir.

Olağandışı ve pürüzlü baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın taliı keşik karışım bünyesına sahip olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kızılıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, alelumum birkaç baharın ve bu baharatlara eşlik eden aromatik otların karışımıdır. Enikonu pop olan bu karışımlar hem kılgın hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sık sık söylenti ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her saat taliınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi çapkınca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Fakat biryoğun farklı bahar derunerir. Türk köftesine adını veren en üs maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabilinden yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda tatlılık bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem bile yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve sağlıklı bir batmak yersiniz. Bir öteki pürüzlü bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Zeyilşi tadı sayesinde özellikle salatalar derunin uygundur. Fakat sumak baharı alelumum salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Hangi akarsuşların saf özlerinde antioksidan derunerdiğini kaygı ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir